VENEZ VISITER LES PLUS GRANDS SHOWROOMS DE PARQUETS EN ISRAEL ! 
IBN GVIROL 36,TEL AVIV - HALECHI STREET 9, BNE BRAQ (En face du Dan Design Center) - HAMELACHA 27, NETNAYA

 *6218

close the banner

כיצד להגן ולתחזק דק חוץ

שימו לב: בניגוד לדעה הרווחת, עץ אינו דורש פעולות תחזוקה מייגעות! נהפוך הוא, מרבית העצים של דקי-החוץ מצריכים תחזוקה מועטה בלבד

כיצד להגן ולתחזק דק חוץ

עצות מקצועיות דק חוץ

דק חוץ, בין אם הוא עשוי מסבכות או מלוחות, יעניק קסם רב לסביבתכם החיצונית כדי לעזור לכם בפרויקט זה, חברת "דקופלו פרקטים" הכינה עבורכם מדריך קניה, עם תשובות לכל השאלות הרלוונטיות העשויות לעלות בנושא זה לפני קבלת החלטה
entretenir terrasse_tigerwood muiracatiara lame

תחזוקה וניקוי של דק-חוץ

תחזוקה וניקוי של דק-חוץ

כיצד לתחזק ולחדש דק-חוץ, וכיצד להגן עליו?
במקרה שהכוונה היא להניח לעץ להאפיר באופן טבעי, פעולת התחזוקה תסתכם בניקוי פשוט בתדירות של פעם עד פעמיים בשנה.

ניקוי זה היינו חיוני לצורך מניעת ריקבון שעלול בין היתר לגרום לסכנת החלקה בדק-חוץ. נקו את רצפת הדק שלכם על ידי שטיפה עם מים ובאמצעות מברשת-מטאטא בעלת סיבים קשיחים. בניקוי עם מכונת שטיפה בלחץ, כווננו לגובה של 50 ס"מ תוך שימוש בעוצמה מתונה על מנת למנוע מסיבי העץ להתנתק. אם ברצונכם לשמור על גוונו הטבעי של העץ, יהיה עליכם להעניק לעץ טיפול נוסף:
מרחו עליו  חומר ניקוי לעצים המונע האפרה. חומר זה פותח את נקבוביות העץ, מנקה את הסיבים השטחיים של העץ ומאפשר מריחה של חומר שימור על פני העץ. זהו טיפול אידיאלי כדי להבהיר, לנקות, להחיות, ולמנוע התיישנות של עץ בסביבה חיצונית. חומר זה מסלק ביעילות מהעץ טחב,

אצות, פטריות וכו'. אחת לשנה, בתום החורף ולאחר ניקוי של רצפת הדק באמצעים הנזכרים לעיל, מרחו שתי שכבות של החומר. הטיפול יספק הגנה ארוכת-טווח שתמנע הכחלה וריקבון בעץ.
למעשה, חומר הניקוי מתפקד כמעין מטריה: המים נוזלים מהעץ, בעוד שהמשטח נותר יבש. הודות לנקבוביות בעץ שנפערו בהשפעת חומר זה, העץ יכול "לנשום" ולשמור על מראהו הטבעי. כתמי
לחות ותופעות השחרה יופחתו בצורה משמעותית, והתוצאה תראה משטח עץ אחיד.

כללי יסוד
לפני התחלת שימוש בחומר שיוכל להגן על דק-החוץ, עליכם להקפיד קודם כל על כמה כללים
בסיסיים הנחוצים על מנת להקנות לעץ יציבות ואורך חיים גבוה.
ראשית, ודאו שאין הישארות של מים בעץ לאחר מגעם עמו. בדק-חוץ עליכם ליצור שיפוע קל 3% על מנת לאפשר למים להתפנות. בנוסף, עץ שבא במגע ישיר עם הקרקע הוא חשוף יותר באופן טבעי; לפיכך עליכם לבחור זן עץ שיהיה עמיד דיו בסביבה זו. תחזוקת העץ תלויה במידה ניכרת בזן העץ שנבחר.
בעצים כדוגמת אלון או ערמון, העמידות נובעת מהריכוז הגבוה של טנינים המצוי בהם. אלא שמי גשמים מסירים בהדרגה את ההגנה הטבעית הזו. יש לספק אפוא הגנה למשטח העץ: תערובת של

שמן פשתן ומעט תמצית של שרף אלה מונעת מהמים לחדור לתוך העץ ומעכבת את התהליך הגורם לעץ להאפיר.

שימו לב: בניגוד לדעה הרווחת, עץ אינו דורש פעולות תחזוקה מייגעות! נהפוך הוא, מרבית
העצים של דקי-החוץ מצריכים תחזוקה מועטה בלבד.

לצורך התחזוקה, יש למרוח חומר הגנה על דקי-החוץ.
תדירות התחזוקה ואורך החיים של דק-החוץ תלויים במידה רבה בעמידות של העץ שבשימוש ובטיפולים ההתחלתיים המוענקים לו. לדקי-חוץ, נהוג לבחור בעצים שאינם נרקבים (דרגה 1), בין אם באופן טבעי, כמו עצים אקזוטיים (טיק, איפאה קומרו וכו') ועצים תעשייתיים מסוימים, ובין אם כתוצאה מעיבוד, כמו עצים אירופאים כדוגמת עץ אורן.
כדי שהעץ לא יאפיר, עליכם למרוח חומר הגנה על דק-החוץ (בין היתר, על בסיס שמן פשתן), אולם זכרו שעצים מקבלים גוון אפור, בדרגות שונות של כהוּת בהתאם לזן העץ שנבחר. תופעה זו נגרמת עקב התחלפות בין קרניים אולטרה-סגולות וגשם. מריחת שכבת ההגנה חייבת להתבצע בעת ההתקנה (מריחה של 1-1 שכבות), ובהמשך על פי זן העץ שנבחר, ובתדירות קבועה פחות או יותר (על פי רוב, פעם עד פעמיים בשנה).

חומרי ניקוי ותחזוקה המכילים מרכיבי צבע מקנים לעץ מראה בהיר בדרגות שונות. במקרה שנגרם כבר "נזק", ניתן להשתמש בחומרים שונים "מונעי האפרה" שישיבו את הצבע המקורי של העץ שלכם. פתרון אף יותר פשוט ו 144%- אקולוגי לתחזוקת דק-חוץ – למרוח סודיום פרקרבונט, חומר מונע האפרה טבעי על בסיס נתר ומי חמצן (שקלו תמיד למרוח שכבת הגנה של חומר זה בעת הטיפול בדק).

כל שצריך לעשות הוא לערבב כמות של סודיום פרקרבונט )הזמין בדרך כלל בצורת אבקה( עם מים פושרים ביחס של 1:10 (כלומר, כמות של 10 ליטר מים ל 1- ליטר סודיום פרקרבונט) ולמרוח את התערובת הזו על פני דק-החוץ בעזרת מטאטא-מברשת. לאחר שתניחו לחומר לפעול במשך רבע שעה בערך, יהיה עליכם לשטוף את רצפת העץ עם כמות נדיבה של מים קרים.
לבסוף, כדי למנוע ביעילות מהעץ להאפיר, ניתן למרוח עליו גם חומר שימור לעצים, אשר ידגיש את צבעו המקורי. מכל מקום, קחו בחשבון שמדובר בפתרונות זמניים, ושיהיה עליכם לחזור על פעולות התחזוקה באופן קבוע בכדי לשמור על צבעו המקורי של דק-החוץ שלכם.

ניקוי: ניקוי של דק-חוץ
אנו ממליצים לבצע ניקוי יסודי לדק-החוץ בתדירות של פעם עד פעמיים בשנה, על מנת למנוע ממנו לגרום להחלקה כתוצאה מהתפתחות ריקבון, פטריות וגורמי זיהום שונים. תוכלו לבצע את הניקוי באופן ידני (בעזרת מטאטא-מברשת) או בעזרת מכונת שטיפה בלחץ שאינה מומלצת מאוד: שכן, מכשיר זה עלול לפגום בעץ ולהחליש את עמידותו הטבעית. אם בכל זאת אתם בוחרים לנקות בדרך זו, כוונו ללחץ מתון ושטפו ממרחק של 80 ס"מ לפחות מהעץ.

במקרה שמתגלים שבבי עץ בלוחות הרצפה, הסירו את הסיבים הפגומים ולטשו את המשטח. במרווחים המצויים בין לוחות הדק, השתמשו במרית או בלוח מתכת על מנת לוודא שהמים מתפנים ואינם נותרים בחריצים.
לעומת זאת, תחזוקה של דק-חוץ העשוי מעץ תעשייתי היא פשוטה בהרבה: די בשטיפה עם מים וסבון כדי להשיב לו ברק וזוהר. הניקוי חייב תמיד להתבצע בכיוון של לוחות הרצפה.

02